Druk 3D to nowoczesny proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów, mających dowolny kształt i zastosowanie, na podstawie komputerowego modelu 3D. Model ten wykonuje się za pomocą specjalnego oprogramowania. Technologia drukowania 3D polega na nakładaniu kolejnych warstw określonego materiału. W ten sposób tworzony jest obiekt trójwymiarowy. Na początku drukowanie w 3D było stosowane jedynie do tworzenia prototypów i wytwarzania form. Z czasem, możliwości znacząco się zwiększały, co miało związek z powstawaniem coraz dokładniejszych technologii i sprzętów do druku. Dzisiaj, drukując w 3D, mamy do dyspozycji wiele różnych technik.
Jesteśmy autoryzowanymi partnerami producentów drukarek:
[slide-anything id=”558″]
Dokonując wyboru, warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim, należy się zastanowić nad właściwościami materiału, z którego będziemy korzystać przy projekcie. Istotną kwestią jest to, czy jego cechy mają być takie same, jak materiału gotowego już produktu. Znaczącą wagę przykłada się również do jego elastyczności, powierzchni (w zależności od wymagań: gładka lub chropowata) i tego, w jakim stopniu odwzorowuje najmniejsze detale. Nie bez znaczenia jest również wielkość naszego projektu oraz to czy nasz model ma zostać wydrukowany w całości, czy może w kawałkach. Po odpowiedzeniu na powyższe pytania musimy również ustalić budżet, jakim dysponujemy, gdyż ceny druku w poszczególnych technologiach i przy wykorzystaniu określonego materiału, znacząco się od siebie różnią.
WŚRÓD NAJPOPULARNIEJSZYCH TECHNOLOGII DRUKU 3D, WYRÓŻNIAMY:
FDM – polega na warstwowym nakładaniu termoplastycznego materiału. Materiał ten jest wyciskany przez dysze. Model uzyskany w ten sposób, wiernie odzwierciedla projekt i jest od razu gotowy do użycia. Wykorzystując technikę FDM, możemy uzyskać różne skomplikowane kształty. Co istotne, modele drukowane dzięki technologii FDM, można poddawać obróbce.
SLA – technologia ta opiera się na stopniowym utwardzaniu warstw ciekłych żywic. Modele uzyskane w ten sposób charakteryzują się gładką powierzchnią, śliską w dotyku. SLA zapewnia dużą precyzję, dlatego sprawdzi się idealnie przy formach odlewniczych, detalach prototypów, w jubilerskie czy przy drukowaniu figurek. Co istotne, dzięki tej technologii, możliwy jest druk elementów przezroczystych.
SLS – w technologii tej, kolejne warstwy proszku budulcowego są spiekane laserem. Dzięki temu, z proszku powstaje lity materiał. Uzyskane w ten sposób modele charakteryzują się dużą odpornością i wytrzymałością oraz jednolitą strukturą. Technologia SLS idealnie sprawdza się przy tworzeniu technicznych elementów prototypowych i funkcjonalnych.
Oraz szereg odmian typu: MJP, DMLS, CJP
Jesteśmy autoryzowanymi partnerami producentów filamentów:
DLA KOGO DRUKARKA 3D?
Główne zastosowania:
- PRZEMYSŁ: Druk przestrzenny sprawdza się w przemyśle, zarówno jeśli chodzi o pojedyncze części, jak i całościowe kompozycje. W przemyśle motoryzacyjnym druk 3D, daje z kolei możliwości tworzenia wytrzymałych i zarazem lekkich elementów, ze stosunkowo przyjaznych dla środowiska materiałów.
Przykładowe zastosowania: prototypy, modele, części maszyn. - ARCHITEKTURA – Druk 3D w architekturze, stosuje się głównie przy tworzeniu makiet, a także modeli mieszkań, domów, budynków i innych inwestycji. Drukowanie przestrzenne w tym przypadku oznacza skrócenie czasu realizacji modeli oraz mniejsze koszty. Dodatkowo trzeba dodać, że otrzymane w ten sposób makiety są wytrzymałe i dokładnie odwzorowują detale. Zastosowanie druku 3D w architekturze nieustannie się rozwija i obecnie możliwe jest już otrzymanie mebli czy elementów wyposażenia wnętrz.
Przykładowe zastosowania: makiety, trójwymiarowe modele budynków, wyposażenie wnętrz. - MEDYCYNA Zastosowanie druku 3D w medycynie, nieustannie się poszerza. Dzisiaj można wytwarzać już różnego rodzaju implanty, protezy czy nawet kości. Druk 3D pełni również ważną rolę w produkcji modeli narządów, które umożliwiają szczegółowe zaplanowanie operacji. Na chwilę obecną najczęściej jednak z zalet drukowania przestrzennego korzysta stomatologia i ortodoncja.
Przykładowe zastosowania: protezy, implanty. - JUBILERSTWO – Drukarki 3D dają masę możliwości, jeśli chodzi o produkcję nowoczesnej i zarazem oryginalnej biżuterii. Dodatkowo, stosunkowo niskim kosztem, można uzyskać formy do odlewów i produkcji konkretnych wzorów.
Przykładowe zastosowania: biżuteria, formy do odlewów - MODELARSTWO – Uzyskane w druku przestrzennym modele charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz wiernym odwzorowaniem detali. Dodatkowo ich ogromną zaletą jest całkowita dowolność, jeśli chodzi o kształt.
- PRZEDMIOTY CODZIENNEGO UŻYTKU- Jedynym ograniczeniem w zakresie druku w 3D przedmiotów codziennego użytku, jest wyłącznie wyobraźnia. Dzisiaj za pomocą druku 3D, możliwe jest stworzenie licznych rzeczy, stosowanych przez nas na każdym kroku.
- ZABAWKI – Druk 3D to możliwość stworzenia wytrzymałych i oryginalnych zabawek, również według własnych pomysłów. Często z pomocą tej techniki, tworzy się przeróżne figurki czy też nietypowe formy i kształty o różnym przeznaczeniu.
- GADŻETY Za pomocą druku 3D, wytwarza się mnóstwo gadżetów, zarówno tych funkcjonalnych, jak i posiadających zastosowanie czysto ozdobne.