Wymiana dyszy to operacja, którą opanować musi niestety każdy użytkownik drukarki 3d. Do wymiany dyszy możemy zostać zmuszeni kiedy:
- dysza się zatka (najczęściej przez nagromadzenie kurzu lub przypalenie filamentu)
- dysza się zużyje (otwór wyjściowy się poszerzy)
- zechcemy drukować filamentami ściernymi (konieczność wymiany dyszy miedzianej na stalową)
Jaką dyszę posiada moja drukarka?
W pierwszej kolejności musimy się zaopatrzyć w dyszę dopasowaną do naszego hotendu. Najbardziej popularnymi rodzajami są :
Jak wymienić dyszę?
Najpierw musimy rozładować filament. W tym celu, dla np. PLA i PETG nagrzewamy dyszę do 170 ºC i wyciągamy go z głowicy ręcznie lub za pomocą menu.
Dysze są montowane na gorąco, dlatego przed rozbiórką głowicę trzeba nagrzać do temperatury roboczej. Po nagrzaniu, blok grzewczy musimy przytrzymać, najlepiej za pomocą klucza francuskiego, żeby zabezpieczyć przewody grzałki i termistora, oraz inne części głowicy przed uszkodzeniem.
Następnie możemy wykręcić dyszę i wkręcić nową, którą należy odpowiednio mocno dokręcić, żeby zapobiec wyciekaniu filamentu. Po dokręceniu, między kołnierzem dyszy, a powierzchnią bloku powinien pozostać minimalny odstęp, rzędu pół skoku gwintu. Jeżeli odstępu nie ma, istnieje ryzyko, że gwintowana część dyszy nie opiera się o gardziel, co może prowadzić do blokowania się głowicy w trakcie pracy.