Blondynka lekomanką nie jest a zachęca do „łyknięcia” kolejnej pigułki.
Tym razem na tapetę wzięła filament PET-G – czyli kolejny stopień wtajemniczenia.
Tak jak obiecałam! Nie zapominam o nowicjuszach, początkujących i o pewnych podstawach, które dla części z Was będą z pewnością mało interesujące ale, ale … Proszę, rozejrzyjcie się, może jest wśród Was ktoś kto właśnie stawia pierwsze kroki w szeroko pojętym druku 3D i zasypuje Was pytaniami, ciągle o coś dopytuje, jest zainteresowany i ciekawy a Wy.. No cóż, nie każdy wykazuje chęci niesienia pomocy przez cały czas. Nie każdy ma do tego głowę. Nie każdemu się chce być na wiecznym podorędziu. Zaproście wówczas takiego „upierdliwca” do nas, do CADevent. Ja też zapraszam!!!
Jestem Blondynką. I to nie farbowaną, prawdziwą do szpiku kości. Nie będę więc udawać, że to co za chwilę przeczytacie o filamentach PET to ja wszystko tak sama z siebie wiem. Nie wiem.. Nie wiedziałam. Musiałam zasięgnąć języka, poczytać, popytać, następnie uporządkować zdobytą wiedzę. Dlatego wiem, że poszukiwanie pewnych, nazwę to danych podstawowych, jest nieco męczące. Druk 3D to piekielnie szybko rozwijająca się branża. Tak szybko, że informacje jakie są zamieszczone w Internecie są dość chaotyczne i dopiero od jakiegoś czasu ktoś próbuje to uporządkować.
I ja też zapraszam do uporządkowanej kompilacji cech najważniejszych i najistotniejszych.
Oto co o filamentach PET powinniście wiedzieć żeby Wasza przygoda z drukiem 3D sprawiała Wam jedynie przyjemność.
Co to jest filament PET-G?
Najprościej rzecz ujmując to termoplastyczny surowiec do tworzenia wydruków przestrzennych.
Okej.. a coś więcej?? 🙂
Przedstawiam Wam cechy PETG. Na początek plusy dodatnie 🙂
- Ma srebrny medal jeśli chodzi o polecania dla początkujących. Czyli pudło jest ale do pierwszego miejsca trochę brakuje. Ja patrzę na to nieco z innej strony. Drugie miejsce nie oznacza, że jest gorszy. Jest już trochę bardziej wymagający!
- Jest bardziej miękki i bardziej elastyczny niż PLA czy ABS – może stąd drugie miejsce właśnie
- Nie wydziela żadnego zapachu podczas drukowania (dla mnie bardzo istotna kwestia. Brzydkie zapachy potrafią zniechęcić do wszelkiego rodzaju prac)
- Wysoka amorficzność w połączeniu z bardzo dobrym płynięciem umożliwia uzyskanie wydruków o większej przejrzystości i lepszej spajalności warstw – czyli wydruk jest trwały.
- Posiada bardzo niski skurcz
- Temperatura potrzebna do drukowania z PET-G – 220-250°C – tutaj pamiętajcie żeby zwrócić szczególną uwagę na to co ma do powiedzenia na ten temat producent!
- Jest wysoce odporny chemicznie na kwasy, zasady oraz wodę a dodatek glikolu zapewnia wysoką wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych, chemicznych a także atmosferycznych.
- Co najczęściej drukujemy z PETów (przeczytajcie na głos, jak to śmiesznie brzmi) – pojemniki, ozdoby, butelki, wazony oraz.. części do elektroniki!
- Niektóre z granulatów, z których produkowane są PETy posiadają certyfikat medyczny. Dzięki czemu materiał można dopuścić do kontaktu ze skórą powyżej 30 dni, a nawet do implementacji podskórnej do 30 dni.
- Dostępny w w wielu kolorach Zarówno w kolorach pozbawionych transparentności jak i transparentnych, które idealnie nadają się do druku cienkich elementów, które w znacznym stopniu mają przepuszczać światło, Są też brokatowe. Blondynki lubią błyskotki 🙂
- Filament dostępny o średnicy 1,75mm i 2,85mm nawinięty na szpulach od 0,2kg do 5kg
- Nie musisz mieć drukarki 3D z komorą aby drukować PET-G ale trzeba pamiętać o dobrej wentylacji pomieszczenia.
Koniec!
A nie 🙂
Plusy ujemne jeszcze.. Zwane minusami:
- Zalecany, żeby nie powiedzieć że praktycznie niezbędny jest podgrzewany stół (kolejny stopień wtajemniczenia dla początkujących
- Jest dość słabo odporny termicznie
- Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia nitkowania (psuje wizualny efekt wydruku)
Myślę, że to najważniejsze co powinno się wiedzieć o tego rodzaju filamencie.
Zachęcam oczywiście do prób drukowania z tego produktu. Producenci prześcigają się w pomysłach na unowocześnianie i udoskonalanie tego filamentu.
CADevent sp. z o.o. współpracuje z najlepszymi producentami takimi jak:
Devil Design, Finnotech (F3D), Fiberlogy, Print-Me, Rosa, Zortrax, Raise3D
Na koniec zapraszam Was do chwalenia się Waszymi pierwszymi drukami.
Może jakiś konkurs zorganizujemy?? Na najbardziej udane wydruki! Albo nie ! Na spektakularne wpadki i porażki. Tym samym damy świadectwo, że każdemu to się zdarza!!!
Co Wy na to?
Bo ja na to jak na lato..
Tak mi już słońca brakuje, i ciepła, i przyjemnej temperatury i .. O moich tęsknotach za latem innym razem.
Tymczasem borem lasem pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu. Pamiętajcie, że w CADevent pracują sami specjaliści, którzy chętnie służą pomocą.
KONIEC
Naprawdę 🙂
p.s.
Zdjęcie wyłącznie dla uwagi. Jestem zachwycona tym wazonem!!!
Źródło: https://www.thingiverse.com/thing:4800105
Wykonanie: Area3d